There are so many great reasons to store plant based proteins and carbohydrates like beans and grains, but one of my favorite reasons is that THEY ARE CHEAP! You can get 25 pounds of oatmeal, which is like 500 servings, for $9 at any LDS cannery. (You do not have to be Mormon to use these, we consider it a part of the mission of the Church to be prepared and self sufficient so that we can be able to help others.) You can find the cannery closest to you by clicking here: Provident Living Home Storage Centers
What should I be storing?
If you store them and USE the basics staples as part of your daily diet, you will be healthier and your pocket book will be healthier too.
I have gone through and worked out my ideal pantry for my little family of 6, some of it I am still working on and some of it I have more than a year's supply. I have included the current cost break down for things so you can see about how much it will cost. The bare minimum is not meant to be everything you eat, it would keep you alive but that is about it. It is meant to be supplemented with fresh fruits and vegetables that you can grow yourself. (So you should be learning how to garden and saving seeds too--but I will save that for another post.)
Funny Story: When I first started with food storage, I wanted to get a year supply of something. I looked at the list and got overwhelmed at the sheer amount of wheat to store. I started with a year's supply of salt! Yes, that's right, you can obtain a whole 25 pound bag for only a couple bucks. It was really silly, because really what would I do with a year's supply of salt? The important part is that it was a start. If you are just getting started, I would recommend to start with the 90 day supply of food you are already eating in meals. Then I would work my way up to a month of the long term storage at a time. You can also wait for your tax return and stock up, but please do not do nothing, start somewhere.
Watch for more posts on how to use your long term storage, including Fudgy Brownies made with black beans!
**Some people have issues with wheat or other grains, if you do, store what you can eat and get your body used to eating them now.**
Year Supply for a
Family of 6
This list (not including fruits and vegetables and
cooking essentials) is 2604.53 plus some more money for buckets. This is eating
pretty well.
|
Grains 1800 lbs
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Wheat
|
Wheat/Flour
|
Oats/Cereal/Pancake
Mix
|
Rice/Corn/Pasta
|
|||||||||||||||||||||||||
|
450
lbs Wheat ($167 Costco) in buckets
|
225
lbs Flour 57.60 (Sams)
225
lbs Bread Flour 57.60 (Sams)
|
50 lbs
cold cereal
200
lbs oats ($150 Costco) in buckets
100
lbs farina/germade ($102 Honeyville)
100
lbs pancake mix (64.80 Sams)
|
200
lbs Rice ($52 LDS)
50 lbs
popcorn (23.98 Sams)
100
lbs Macaroni (33.75 LDS)
100
lbs Spaghetti (26 LDS)
|
|||||||||||||||||||||||||
|
About
734.73 Grains plus money for buckets
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Beans
& Legumes 360 lbs
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Black
Beans
|
White
Beans
|
Pinto
Beans
|
Refried
Beans
|
Split
Peas
|
||||||||||||||||||||||||
|
100 lbs
(57 LDS)
|
100
lbs (58 LDS)
|
75 lbs
(33.75 LDS)
|
50 lbs
(60 LDS)
|
50 lbs
(33.26 Winco)
|
||||||||||||||||||||||||
|
About 242.01
plus money for buckets
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Dairy 96 lbs
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Dry
Milk
|
Morning
Moo
|
Hot
Chocolate
|
||||||||||||||||||||||||||
|
25 lbs
(31.50 LDS)
|
(16) 4
lbs (14.98 WM) (x4 = 59.92)
|
50 lbs
(69.50 LDS)
|
||||||||||||||||||||||||||
|
About 160.92
plus money for buckets
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Fats/Oils 120 lbs
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Oil
70 lbs
|
Shortening
14 lbs
|
Dressing
10 lbs
|
Mayo
13.5
lbs
|
Coconut
oil
|
Cooking
Spray
12 lbs
|
|||||||||||||||||||||||
|
35 lb
(18.99 sams) x2
=
37.98
|
7 lb
(7.29 sams) x2
=14.58
|
5 lb
HV Ranch Dressing (8.86 sams) x2 = 17.72
|
3- 2pk
(4.5 lbs)(8.09) x3 =24.27
|
|
6 -2pk
(2 lbs)
(4.70)
x6 = 28.20
|
|||||||||||||||||||||||
|
About
122.75 plus money for buckets
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Sugars 360 lbs
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Sugar
200
lbs
|
Pancake
Syrup
55 lbs
|
Honey
60 lbs
|
Molasses
12 lbs
192 fl oz
|
Jam
33 lbs
|
||||||||||||||||||||||||
|
200
lbs (98 LDS)
|
11 lbs
2pk-half gallon (5.94 sams) x5=29.70
|
30lbs
(90 Dutsons)
5 lbs
(14.98 Sams) x6 =89.88
|
Slow
as Blackstrap Molasses 6pk -32oz (29.50 WM)
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
about
337.08 plus money for buckets
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Fruits/vegetables 300 -400 lbs (ALSO STORE SPROUTS AND SPROUTING TRAYS AND HEIRLOOM SEEDS)
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Corn
|
Green
Beans
|
Spaghetti
Sauce
|
Canned
Tomatoes
|
Applesauce
|
Peaches
|
Pears
|
Pineapple
|
Mandarin
Oranges
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Meat/Meat Substitute 365 lbs enough for 1 lb or 12 oz
cooked a day
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Canned Chicken
150
lbs ~3x week
|
Canned
Beef
48lbs
~1x
week
|
Canned
Pulled Pork
48 lbs
~1x
week
|
Canned
Spam 36
Vienna
Sausages 24
~1x
week
|
Canned
Tuna 52
(x 3
cans)
~1x
week
|
||||||||||||||||||||||||
|
5pk-
13 oz can (10.98 sams) x30 = 329.40
|
24pk-
12oz Roast Beef (99.99 Costco) x2 = 199.98
|
24pk-
12oz Pulled Pork (59.99 Costco) x2=119.98
|
6lb
(18ct) Vienna Sausage (8.48 sams) x6=50.88 6 pk-12oz SPAM (15.98 sams) x 4
=63.92
|
12-
5oz chunk light (6 case lot) x 13=72
|
||||||||||||||||||||||||
|
About 836.16
plus money for buckets or totes
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Salt 8 lbs per person
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
2-25
lb bag table salt 4.98 x 2= 9.96 Sams
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Cooking Essentials (Baking powder, Baking soda, Cocoa,
Vanilla, Vinegar, Yeast) Shirley J’s and egg powder
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Grains 1800 lbs
|
|
|
|
||||||
|
Wheat
|
Wheat/Flour
|
Oats/Cereal/Pancake
Mix
|
Rice/Corn/Pasta
|
||||||
|
450
lbs Wheat ($167 Costco) in buckets
($141.75
LDS without buckets)
|
250
lbs Flour 57.60 (Sams)
250
lbs Bread Flour 57.60 (Sams)
|
460 lbs oats ($345 Costco)
in buckets
($180 LDS without buckets)
|
450 lbs Rice/Spaghetti ($153
LDS)
need to buy buckets
|
||||||
|
About 780.20 Grains plus
money for buckets for flour & rice OR 589.95 with Cannery prices and buy
buckets for everything
|
|||||||||
|
Beans
& Legumes 360 lbs
|
|||||||||
|
Black
Beans
|
White
Beans
|
Pinto
Beans
|
|
|
|||||
|
100
lbs (57 LDS)
|
100
lbs (58 LDS)
|
175
lbs (78.75 LDS)
|
|
|
|||||
|
About 193.75
plus money for buckets
|
|||||||||
|
Dairy 96 lbs (Part
of the old recommendations 16 lbs per person per year)
|
|||||||||
|
Dry
Milk
|
|
|
|||||||
|
100
lbs (126 LDS)
|
|
|
|||||||
|
About 126
plus money for buckets
|
|||||||||
Cost for a 1 year supply Family of 6
Grains and Beans = 973.75(with some pre-bucketed items)
Grains and Beans = 783.70(with no bucketed items)
Grains, Beans, and Milk=1099.95 (with some pre-bucketed items)
Grains, Beans, and Milk=909.70 (with no bucketed items)
A bare minimum
supply of “Survival” food based on the guidelines from LDS.org Family of 4
|
Grains 1200 lbs
|
|||||||||
|
Wheat
|
Wheat/Flour
|
Oats/Cereal/Pancake
Mix
|
Rice/Corn/Pasta
|
||||||
|
315
lbs Wheat ($116.90 Costco) in 7 buckets
($90
LDS without buckets)
Need
12 buckets
|
150
lbs Flour 34.56 (Sams)
150
lbs Bread Flour 34.56 (Sams) need 12 buckets
|
300 lbs oats ($225 Costco)
in buckets
($120 LDS without buckets)
Need about 20-24 buckets
|
300 lbs Rice/Spaghetti ($102
LDS)
need to buy buckets
need about 8-12 buckets
|
||||||
|
About 513.20 Grains plus
money for buckets for flour & rice OR 381.12 with Cannery prices and buy
buckets for everything
|
|||||||||
|
Beans
& Legumes 240 lbs about 10 buckets needed
|
|||||||||
|
Black
Beans
|
White
Beans
|
Pinto
Beans
|
|
|
|||||
|
75 lbs
(42.75LDS)
|
75 lbs
(43.50 LDS)
|
100
lbs (45 LDS)
|
|
|
|||||
|
About 131.25
plus money for buckets
|
|||||||||
|
Dairy 64 lbs (Part
of the old recommendations 16 lbs per person per year)
|
|||||||||
|
Dry
Milk about 3 buckets needed
|
|
|
|||||||
|
75 lbs
(94.50 LDS)
|
|
|
|||||||
|
About 94.50
plus money for buckets
|
|||||||||
Cost for a 1 year supply Family of 4
Grains and Beans = 644.45(with some pre-bucketed items)
Grains and Beans = 512.37 (with no bucketed items)
Grains, Beans, and Milk=738.95 (with some pre-bucketed items)
Grains, Beans, and Milk=606.87 (with no bucketed items)
A bare minimum
supply of “Survival” food based on the guidelines from LDS.org Individual
|
Grains 300 lbs
|
|||||||||
|
Wheat
|
Wheat/Flour
|
Oats/Cereal/Pancake
Mix
|
Rice/Corn/Pasta
|
||||||
|
90 lbs
Wheat ($27.95 Costco) in 7 buckets
($30
for 100 lbs LDS without buckets)
Need
2-3 buckets
|
25 lbs
Flour (Sams)
25 lbs
Bread Flour (Sams)
11.52
need
4-6 buckets
|
80 lbs oats ($60 Costco)
in buckets
($30 LDS without buckets)
Need about 6 buckets
|
100 lbs Rice/Spaghetti ($34
LDS)
need to buy buckets
need about 2-3 buckets
|
||||||
|
About 133.47 Grains plus
money for buckets for flour & rice OR 105.52 with Cannery prices and buy
buckets for everything
|
|||||||||
|
Beans
& Legumes 60 lbs
|
|||||||||
|
Black
Beans
|
White
Beans
|
Pinto
Beans
|
|
|
|||||
|
25 lbs
(14.25 LDS)
|
25 lbs
(14.50 LDS)
|
25 lbs
(11.25 LDS)
|
|
|
|||||
|
About 40
plus money for buckets
|
|||||||||
|
Dairy 16 lbs (Part
of the old recommendations 16 lbs per person per year)
|
|||||||||
|
Dry
Milk 16 lbs
|
|
|
|||||||
|
25 lbs
(31.50 LDS)
|
|
|
|||||||
|
About 31.50
plus money for buckets
|
|||||||||
Cost for a 1 year supply individual
Grains and Beans = 173.47(with some pre-bucketed items)
Grains and Beans = 145.52 (with no bucketed items)
Grains, Beans, and Milk=205.24 (with some pre-bucketed items)
Grains, Beans, and Milk=177.02 (with no bucketed items)

No comments:
Post a Comment