Thursday, July 28, 2016

Ready to Make-- a 90 day Food Storage

The second type of food in a good diversified and layered food storage is a 90 day supply of Ready to Make meals.  When I say meals, I mean it.  You should have exactly enough of everything to make the meal without running to the store or borrowing food from the neighbor.

How do you go about it?

I am a huge fan of picking 7 specific dinner meals and multiplying them by 12 and voila! you have a 90 day supply of dinners.  What is awesome about this plan, is you get to pick what your family eats.  You have a gluten allergy?  No problem, you pick your menu.  You have a picky child that loves macaroni and cheese?  No problem, you pick your menu.

This is a great way to get started on the 3 month supply of food you already eat.  The most basic way is to pick 7 different meals and multiply the ingredients by 12.  If you want more variety you can do 14 menus by 6, 28 menus by 3 and so on.  Having a full 3 months of food can get you through illness, job loss, major medical expense, unexpected car or home repair. 
Choose meals that are not too hard to prepare so that either husband or wife can make in the event of an illness.  If it requires a recipe, print the recipe out and keep it handy.  I have taped recipes to containers so that my older kids can help prepare something.
Choose meals that are appealing so that you can avoid the unnecessary expense of eating out.
If your meals require meat, watch for deals and bulk sales and package your meat in “meal-sized” bags for your freezer.
Keep a clipboard or a spreadsheet with your inventory, and cross off items as you removed them from your family grocery store, then always be watching for deals to stick back up.  For example: baking supplies go on sale every fall.
Plan for 12 treats so that you have enough to make a treat a week.  If you are using food storage because of tough times, treats help to endure.
Plan for everything needed for a meal, so that you can be truly prepared.
Watch for deals—there are weekly specials so if you see that spaghetti is on sale and it is part of your 3 month supply, buy it when it is 50 cents a pound.  This is the best way to save and prepare.  DO NOT GO INTO DEBT TO GET FOOD STORAGE
If you follow the counsel to start with the three months of food you already eat and then the one year supply of life-sustaining food, you will end up with a total of 15 months’ worth of food.  That’s 450 days of security for your family—pretty awesome!

List 7 dinner meals that your family enjoys and are relatively shelf stable and list all of the items needed for the preparation
Dinner
Ingredients
Ingredients x 12=3 month supply
Example:
Spaghetti, green beans, breadsticks
1 lb spaghetti, 2 cans spaghetti sauce, 2 cans green beans, 3 ½ cups flour (1lb), 1 tbsp yeast, 1 tsp salt, 1 tbsp oil, garlic seasoning
*you could also have home canned tomatoes from your garden to save even more on these meals
12 lb spaghetti, 24 cans spaghetti sauce, 24 cans green beans, 42 c flour (12 lbs wheat), 12 tbsp yeast, ¼ c salt, ¾ c oil, garlic seasoning
























List 7 lunch meals that your family enjoys and are relatively shelf stable and list all of the items needed for the preparation
Lunch
Ingredients
Ingredients x 12=3 month supply
Example:
PB & J Sandwiches, canned fruit,
Pretzels
12 tbsp Peanut Butter, 6 tbsp Jelly, Bread: 3 ½ cups flour, 1 tbsp yeast, 1 tsp salt, 1 tbsp oil
2 cans fruit or 1 qt
3 cups pretzels
4.5 jars Peanut Butter, 2.5 pints jelly, 42 c flour (12 lbs wheat), 12 tbsp yeast, ¼ c salt, ¾ c oil
12 qt fruit
1 big box of pretzels from Sams





















List 7 breakfast meals that your family enjoys and are relatively shelf stable and list all of the items needed for the preparation
Breakfast
Ingredients
Ingredients x 12=3 month supply
Example:
Pancakes,
Syrup, Bacon
3 cups pancake mix, 1 1/3 c  syrup, 1 lb bacon
10 lb pancake mix (just add water), 1 gallon & 2 cups syrup, 12 lb bacon






















List 4 treats that your family enjoys and are relatively shelf stable and list all of the items needed for the preparation
Treat
Ingredients
Ingredients x 3=3 month supply (1 per week)
Example:
Black Bean Brownies
1 box brownie mix, 1 can black beans
3 boxes brownie mix, 3 cans black beans

















Fudgy Brownies Recipe

Fudgy Brownies
1 can Black Beans
1 box Brownie Mix
Directions
1. Drain and rinse beans, put back into the can and fill the rest of the can with clean water
2. Puree the beans and water in a blender.  If you don’t have electricity you can mush with a fork as finely as possible.
3. Mix puree and mix together, only until just mixed to avoid tough brownies.
4. Pour brownie batter into an oiled baking pan. (We like making mini muffin pan brownies.  Makes 48 bite sized brownies.) 
Bake at 350 degrees F
Regular muffin pan for 12-15 minutes
Mini muffin pan for 8-10 minutes
Or follow directions on mix for various cake pan sizes

We have also made brownies in a sun oven.  So yummy and moist.

Long Term and Life Sustaining Food



There are so many great reasons to store plant based proteins and carbohydrates like beans and grains, but one of my favorite reasons is that THEY ARE CHEAP!  You can get 25 pounds of oatmeal, which is like 500 servings, for $9 at any LDS cannery.  (You do not have to be Mormon to use these,  we consider it a part of the mission of the Church to be prepared and self sufficient so that we can be able to help others.)  You can find the cannery closest to you by clicking here: Provident Living Home Storage Centers

What should I be storing?


If you store them and USE the basics staples as part of your daily diet, you will be healthier and your pocket book will be healthier too.

I have gone through and worked out my ideal pantry for my little family of 6, some of it I am still working on and some of it I have more than a year's supply.  I have included the current cost break down for things so you can see about how much it will cost.  The bare minimum is not meant to be everything you eat, it would keep you alive but that is about it.  It is meant to be supplemented with fresh fruits and vegetables that you can grow yourself.  (So you should be learning how to garden and saving seeds too--but I will save that for another post.)

Funny Story:  When I first started with food storage, I wanted to get a year supply of something.  I looked at the list and got overwhelmed at the sheer amount of wheat to store.  I started with a year's supply of salt!  Yes, that's right, you can obtain a whole 25 pound bag for only a couple bucks.  It was really silly, because really what would I do with a year's supply of salt?  The important part is that it was a start.  If you are just getting started, I would recommend to start with the 90 day supply of food you are already eating in meals.  Then I would work my way up to a month of the long term storage at a time.  You can also wait for your tax return and stock up, but please do not do nothing, start somewhere.

Watch for more posts on how to use your long term storage, including Fudgy Brownies made with black beans!

**Some people have issues with wheat or other grains, if you do, store what you can eat and get your body used to eating them now.**

Year Supply for a Family of 6
This list (not including fruits and vegetables and cooking essentials) is 2604.53 plus some more money for buckets. This is eating pretty well.
Grains 1800 lbs




Wheat
Wheat/Flour
Oats/Cereal/Pancake Mix
Rice/Corn/Pasta

450 lbs Wheat ($167 Costco) in buckets
225 lbs Flour 57.60 (Sams)
225 lbs Bread Flour 57.60 (Sams)
50 lbs cold cereal
200 lbs oats ($150 Costco) in buckets
100 lbs farina/germade ($102 Honeyville)
100 lbs pancake mix (64.80 Sams)
200 lbs Rice ($52 LDS)
50 lbs popcorn (23.98 Sams)
100 lbs Macaroni (33.75 LDS)
100 lbs Spaghetti (26 LDS)

About 734.73 Grains plus money for buckets

 Beans & Legumes 360 lbs

Black Beans
White Beans
Pinto Beans
Refried Beans
Split Peas

100 lbs (57 LDS)
100 lbs (58 LDS)
75 lbs (33.75 LDS)
50 lbs (60 LDS)
50 lbs (33.26 Winco)

About 242.01 plus money for buckets

 Dairy 96 lbs

Dry Milk
Morning Moo
Hot Chocolate

25 lbs (31.50 LDS)
(16) 4 lbs (14.98 WM) (x4 = 59.92)
50 lbs (69.50 LDS)

About 160.92 plus money for buckets

Fats/Oils 120 lbs

Oil
70 lbs
Shortening
14 lbs
Dressing
10 lbs
Mayo
13.5 lbs
Coconut oil
Cooking Spray
12 lbs

35 lb (18.99 sams) x2
= 37.98
7 lb (7.29 sams) x2
=14.58
5 lb HV Ranch Dressing (8.86 sams) x2 = 17.72
3- 2pk (4.5 lbs)(8.09) x3 =24.27

6 -2pk (2 lbs)
(4.70) x6 = 28.20

About 122.75 plus money for buckets

Sugars 360 lbs





Sugar
200 lbs
Pancake Syrup
55 lbs
Honey
60 lbs
Molasses
12 lbs 192 fl oz
Jam
33 lbs

200 lbs (98 LDS)
11 lbs 2pk-half gallon (5.94 sams) x5=29.70
30lbs (90 Dutsons)
5 lbs (14.98 Sams) x6 =89.88
Slow as Blackstrap Molasses 6pk -32oz (29.50 WM)


about 337.08 plus money for buckets

Fruits/vegetables 300 -400 lbs (ALSO STORE SPROUTS AND SPROUTING TRAYS AND HEIRLOOM SEEDS)

 Corn
Green Beans
Spaghetti Sauce
Canned Tomatoes
Applesauce
Peaches
Pears
Pineapple
Mandarin Oranges













Meat/Meat Substitute 365 lbs enough for 1 lb or 12 oz cooked a day
 Canned Chicken
150 lbs ~3x week
Canned Beef
48lbs
~1x week
Canned Pulled Pork
48 lbs
~1x week
Canned Spam 36
Vienna Sausages 24
~1x week
Canned Tuna 52
(x 3 cans)
~1x week
5pk- 13 oz can (10.98 sams) x30 = 329.40
24pk- 12oz Roast Beef (99.99 Costco) x2 = 199.98
24pk- 12oz Pulled Pork (59.99 Costco) x2=119.98
6lb (18ct) Vienna Sausage (8.48 sams) x6=50.88 6 pk-12oz SPAM (15.98 sams) x 4 =63.92
12- 5oz chunk light (6 case lot) x 13=72
About 836.16 plus money for buckets or totes
 Salt 8 lbs per person

2-25 lb bag table salt 4.98 x 2= 9.96 Sams

Cooking Essentials (Baking powder, Baking soda, Cocoa, Vanilla, Vinegar, Yeast) Shirley J’s and egg powder


 A bare minimum supply of “Survival” food based on the guidelines from LDS.org  Family of 6
Grains 1800 lbs



Wheat
Wheat/Flour
Oats/Cereal/Pancake Mix
Rice/Corn/Pasta
450 lbs Wheat ($167 Costco) in buckets
($141.75 LDS without buckets)
250 lbs Flour 57.60 (Sams)
250 lbs Bread Flour 57.60 (Sams)
460 lbs oats ($345 Costco)
in buckets
($180 LDS without buckets)
450 lbs Rice/Spaghetti ($153 LDS)
need to buy buckets
About 780.20 Grains plus money for buckets for flour & rice OR 589.95 with Cannery prices and buy buckets for everything
 Beans & Legumes 360 lbs
Black Beans
White Beans
Pinto Beans


100 lbs (57 LDS)
100 lbs (58 LDS)
175 lbs (78.75 LDS)


About 193.75 plus money for buckets
 Dairy 96 lbs  (Part of the old recommendations 16 lbs per person per year)
Dry Milk


100 lbs (126 LDS)


About 126 plus money for buckets
Cost for a 1 year supply Family of 6


Grains and Beans = 973.75(with some pre-bucketed items)
Grains and Beans = 783.70(with no bucketed items)

Grains, Beans, and Milk=1099.95 (with some pre-bucketed items)
Grains, Beans, and Milk=909.70 (with no bucketed items)


A bare minimum supply of “Survival” food based on the guidelines from LDS.org  Family of 4
Grains 1200 lbs
Wheat
Wheat/Flour
Oats/Cereal/Pancake Mix
Rice/Corn/Pasta
315 lbs Wheat ($116.90 Costco) in 7 buckets
($90 LDS without buckets)
Need 12 buckets
150 lbs Flour 34.56 (Sams)
150 lbs Bread Flour 34.56 (Sams) need 12 buckets
300  lbs oats ($225 Costco)
in buckets
($120 LDS without buckets)
Need about 20-24 buckets
300 lbs Rice/Spaghetti ($102 LDS)
need to buy buckets

need about 8-12 buckets
About 513.20 Grains plus money for buckets for flour & rice OR 381.12 with Cannery prices and buy buckets for everything
 Beans & Legumes 240 lbs about 10 buckets needed
Black Beans
White Beans
Pinto Beans


75 lbs (42.75LDS)
75 lbs (43.50 LDS)
100 lbs (45 LDS)


About 131.25 plus money for buckets
 Dairy 64 lbs  (Part of the old recommendations 16 lbs per person per year)
Dry Milk about 3 buckets needed


75 lbs (94.50 LDS)


About 94.50 plus money for buckets
Cost for a 1 year supply Family of 4


Grains and Beans = 644.45(with some pre-bucketed items)
Grains and Beans = 512.37 (with no bucketed items)

Grains, Beans, and Milk=738.95 (with some pre-bucketed items)
Grains, Beans, and Milk=606.87 (with no bucketed items)


A bare minimum supply of “Survival” food based on the guidelines from LDS.org  Individual
Grains 300 lbs
Wheat
Wheat/Flour
Oats/Cereal/Pancake Mix
Rice/Corn/Pasta
90 lbs Wheat ($27.95 Costco) in 7 buckets
($30 for 100 lbs LDS without buckets)
Need 2-3 buckets
25 lbs Flour (Sams)
25 lbs Bread Flour (Sams)
11.52
need 4-6 buckets
80  lbs oats ($60 Costco)
in buckets
($30 LDS without buckets)
Need about 6 buckets
100 lbs Rice/Spaghetti ($34 LDS)
need to buy buckets

need about 2-3 buckets
About 133.47 Grains plus money for buckets for flour & rice OR 105.52 with Cannery prices and buy buckets for everything
 Beans & Legumes 60 lbs
Black Beans
White Beans
Pinto Beans


25 lbs (14.25 LDS)
25 lbs (14.50 LDS)
25 lbs (11.25 LDS)


About 40 plus money for buckets
 Dairy 16 lbs  (Part of the old recommendations 16 lbs per person per year)
Dry Milk 16 lbs


25 lbs (31.50 LDS)


About 31.50 plus money for buckets
Cost for a 1 year supply individual


Grains and Beans = 173.47(with some pre-bucketed items)
Grains and Beans = 145.52 (with no bucketed items)
Grains, Beans, and Milk=205.24 (with some pre-bucketed items)

Grains, Beans, and Milk=177.02 (with no bucketed items)